Лісова галузь знову з рекордом. Як з наступним роком?

На долю України випали неймовірно важкі випробування. Але українці вистояли. Вистояла, не зламалась, продовжила працювати й українська лісова галузь. Хоча це було дуже і дуже не просто.

Якщо порівнювати з 2021 роком, попит на українські лісоматеріали суттєво скоротився. Війна майже зупинила будівництво в середині країни. Блокада чорноморських портів призвела до закриття азійських ринків для українського експорту: логістика лісоматеріалів в Азію іншими каналами виявилась нерентабельною. Не врятував наших експортерів і ринок країн ЄС, внаслідок рецесії перенасичений власною продукцією. У другій половині року до усіх інших проблем додались тривалі відключення електроенергії, що негативно вплинуло на роботу більшості переробних підприємств.

Як наслідок, в Україні 2022 року середньозважені біржові ціни на кругляк сосни впали на понад 20%. Водночас собівартість заготівлі суттєво зросла. Лише паливо подорожчало вдвічі.

Нам довелось проводити дуже гнучку політику, постійно перебувати у діалозі з бізнесом. Мало хто помітив, але цього року не лише необроблена деревина, але й пиломатеріали вперше почали продаватись через відкриті аукціони! Ми повністю відмовились від практики прямих договорів. Як результат, вдалось втримати баланс: були зменшені, але збережені на прийнятному рівні рентабельність та об’єми заготівлі, а ринок і українські переробники забезпечені доступною сировиною.

За підсумками року галузь вийшла на рекордний фінансовий результат. Дохід від реалізації продукції 2022 року зріс майже на 700 млн грн – з 22,8 млрд до 23,5 млрд грн. Сумарний прибуток наших підприємств перевершив показник минулого року на 300 млн грн і склав 1,3 млрд грн. На 600 млн грн – з 8,9 млрд грн до 9,5 млрд грн – збільшилась сума сплачених податків та зборів. Майже до 20 тис. грн зросла середня зарплата наших працівників.

Збережена діяльність з охорони і відтворення державного мисливського фонду. Хоча полювання на усій території України з початку війни заборонено, відповідно, кошти від користувачів мисливських угідь не надходять.

Навіть під час війни ми не зупинили капіталовкладення, які перевищили 800 млн грн. Основний пріоритет – запобігання виникненню і гасіння лісових пожеж. Закуплені спостережні вежі з відеонаглядом, пожежні автомобілі та модулі, 188 автомобілів підвищеної прохідності для патрулювання, 165 тракторів, 12 одиниць спеціалізованої техніки (екскаватори, грейдери тощо), необхідні для здійснення протипожежних заходів, будівництва лісових доріг тощо.

Не були зупинені й інновації. Вперше в Україні ультрасучасною технікою може бути забезпечений увесь технологічний цикл – від створення садивного матеріалу до заготівлі! Зокрема, цього року придбані дві перші інноваційні лісосадильні машини, три харвестери, форвардер, два скідери.

Ми активно включились у протидію енергетичній кризі. Придбано три потужні лінії з виготовлення технологічної тріски та п’ять дровокольних комплексів.

Що наступного року? Написав про це у своєму блозі:  https://lb.ua/…/540620_lisova