Сумські ялинкові охоронці активізували рейдову роботу

Новий рік не за горами, то ж саме час подбати про головний новорічний атрибут – ялинку.  Для тих, хто віддає перевагу живим деревцям, нагадаємо, що лісове деревце краще легально придбати у лісівників. Адже з активізацією передноворічного ялинкового ажіотажу, активізували свою роботу і сумські охоронці лісу.

Щоденно на охорону хвойних від самовільних порубів виїздить 73 рейдових бригади. Вони є у кожному державному лісогосподарському підприємстві області. У склад мобільних груп входять представники державної лісової охорони, правоохоронних органів, держекоінспекції та інші. Загальна кількість «армії» лісових охоронців – 248 чоловік. Вже встигли провести  понад 90 рейдів.

«У ході проведених рейдів поки що не складено жодного протоколу, громадяни проявляли свідомість. Але радіти рано. Зараз в основному йде оптова торгівля новорічними деревцями. Для особистих потреб люди, як правило, купують ялинки дещо пізніше. Перша хвиля – це до дня Святителя Миколая, а потім вже перед Новим роком. В цей час активізуються і походи до лісу за «дешевою» ялинкою», – говорить заступник начальника відділу лісового господарства Сумського ОУЛМГ Олександр Баня.

 

Поряд з проведенням рейдів у лісах, будуть встановлені пости на автошляхах, вони проводитимуть перевірку транспортних засобів, які здійснюватимуть перевозку новорічних деревець.

Також у місцях торгівлі перевірятимуться документи у реалізаторів новорічних атрибутів на предмет легальності заготівлі та продажу.

То ж чи буде ялинка чи сосна, придбана незаконним шляхом, дешевшою за легальну, судіть самі. Для порівняння нагадаємо про штрафні санкції, які очікують на лісопорушників:

Застосування штрафних санкцій до лісопорушників

І. Розмір шкоди залежить від місця скоєння незаконної рубки новорічної ялинки (в лісі чи в межах населеного пункту) та діаметра дерева у корі біля шийки кореня, зокрема:

а) відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Такса для обчислення  розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» відшкодовується шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня                               розмір шкоди

до 10 см                                                                              544,82 грн.

10,1-14 см                                                                           959, 93 грн.

б) розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконного вирубування хвойних дерев на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду за межами населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 541) складає:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня                             розмір шкоди

                                                 степова зона                              інші зони   

до 10 см                           279 грн                                     246 грн

10,1-14 см                        480 грн                                     429 грн

14,1-18 см                        1221 грн                                   1122 грн

   в) розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням незаконним вирубуванням хвойних дерев у межах міст та інших населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559) складає:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня                             розмір шкоди

До 10 см                                                                             1152 грн

10,1-14 см                                                                           1500 грн

14,1-18 см                                                                           1852 грн

ІІ. Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують ще й штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від тридцяти до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (510-1020 грн.), а посадові особи від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподаткованих мінімумів (2550-5100 грн.).

ІІІ. Статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу» визначено, що незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн.) або арештом на строк до шести місяців, обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. Шкода, нанесена державі обраховується у 19 000 грн.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів (25500-34000 грн.) доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Дії, передбачені частинами першою, другою чи третьою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.

Будьте обачні, подбайте, щоб ніщо не затьмарило вашого свята!