Сумські ялинки під пильним наглядом охоронців лісу

Передноворічний ялинковий ажіотаж набирає обертів, тим самим активізуючи роботу охоронців лісу. Нині ялинкові плантації сумських лісгоспів під постійним наглядом рейдових бригад. Вони є у кожному з 12 підприємств управління. Щоденно на охорону хвойних від самовільних порубів виїздить 68 груп у складі державної лісової охорони, представників правоохоронних органів, держекоінспекції та інші, всього 216 чоловік. Вже провели понад 100 рейдів.

 

Про це йшлося на спільній нараді з питань запобігання правопорушень у передноворічний період, яка відбулась сьогодні, 9 грудня, у Сумському обласному управлінні лісового та мисливського господарства під головуванням заступника начальника управління Леоніда Бута та за участі представників всіх зацікавлених служб області.

 

Учасники зібрання ставили за мету створити координаційний штаб для проведення заходів по охороні хвойних насаджень та виробити спільний алгоритм дій, щоб мінімізувати кількість випадків самовільних порубів і торгівлі незаконно заготовленими деревцями.

 

 

 

«У ході проведених рейдів поки що не складено жодного протоколу, громадяни проявляли свідомість. Але радіти рано. Зараз в основному йде оптова торгівля новорічними деревцями. Для особистих потреб люди, як правило, купують ялинки дещо пізніше. Перша хвиля – це до дня Святителя Миколая, а потім вже перед Новим роком. В цей час активізуються і походи до лісу за «дешевою» ялинкою», – повідомив у ході наради начальник відділу лісового господарства Сумського ОУЛМГ Анатолій Омельченко.

 

 

 

Поряд з проведенням рейдів у лісах, будуть встановлені пости на автошляхах, вони проводитимуть перевірку транспортних засобів, які здійснюватимуть перевозку новорічних деревець. Також у місцях торгівлі перевірятимуться документи у реалізаторів новорічних атрибутів на предмет легальності заготівлі та продажу.

 

То ж чи буде ялинка чи сосна, придбана незаконним шляхом, дешевшою за легальну, судіть самі. Для порівняння нагадаємо про штрафні санкції, які очікують на лісопорушників:

 

Застосування штрафних санкцій до лісопорушників

І. Розмір шкоди залежить від місця скоєння незаконної рубки новорічної ялинки (в лісі чи в межах населеного пункту) та діаметра дерева у корі біля шийки кореня, зокрема:

а) відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» відшкодовується шкода за незаконне вирубування хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди

до 10 см 518,86 грн.

10,1-14 см 914, 20 грн.

14,1-18 см 2347, 26 грн.

б) розмір шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд внаслідок незаконного вирубування хвойних дерев на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду за межами населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 541) складає:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди

степова зона інші зони

до 10 см 279 грн 246 грн

10,1-14 см 480 грн 429 грн

14,1-18 см 1221 грн 1122 грн

в) розмір шкоди, заподіяної зеленим насадженням незаконним вирубуванням хвойних дерев у межах міст та інших населених пунктів (постанова Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 № 559) складає:

діаметр дерева у корі біля шийки кореня розмір шкоди

До 10 см 1152 грн

10,1-14 см 1500 грн

14,1-18 см 1852 грн

ІІ. Крім того, згідно зі статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення лісопорушники сплачують ще й штраф за незаконну рубку хвойних дерев у розмірі від тридцяти до шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (510-1020 грн.), а посадові особи від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподаткованих мінімумів (2550-5100 грн.).

ІІІ. Статтею 246 Кримінального кодексу України «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу» визначено, що незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, карається штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-25500 грн.) абоарештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

 

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

 

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, караються штрафом від тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів (25500-34000 грн.) доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

 

Дії, передбачені частинами першою, другою чи третьою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.