У соціальних мережах триває дискусія щодо доцільності внесення окремих змін до законодавства України стосовно заготівлі та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону.
Приводом такої дискусії став прийнятий нещодавно Верховною Радою України Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо введення заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» (реєстр. № 0873).
Зокрема, користувачі соціальних мереж обговорюють зміни, в яких йдеться про те, що заготівля та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону проводитиметься переважно з використанням природозберігаючих систем машин і механізмів та гужового транспорту, що забезпечуватимуть допустимий вплив на довкілля, а також із збереженням наявних вузькоколійних лісовозних залізниць та оптимізацією мережі лісових автодоріг.
Науковці з Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва (УкрНДІгірліс) надали свої роз’яснення щодо цих змін.
Отже, наразі, в діючому законодавстві (ст. 9 Закону України «Про мораторійна проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону») передбачається використання «…тільки колісних і гужових засобів, повітряно-трелювальних установок…». Ця норма не враховує можливості та доцільність застосування інших сучасних машин і механізмів для первинного транспортування деревини, якими забезпечуються природозберігаючі технології лісозаготівлі в гірських лісах.
Науковцями УкрНДІгірліс протягом останніх років проведено дослідження, які включали:
– вивчення застосовуваних систем лісових машин і технологічних процесів лісозаготівлі в європейських лісах;
– встановлення реальних природно-виробничих умов діяльності лісових підприємств і можливостей їх оснащення новою технікою;
– аналіз вимог чинного законодавства стосовно застосування оцінки впливу на довкілля при проведенні лісосічних робіт;
– лісівничо-екологічну оцінку впливу трелювання деревини з гірських схилів на лісове середовище.
Найбільш повна інформація про особливості тракторного трелювання подані в науковому звіті«Проведеннядосліджень з порівняльної оцінки впливу на лісове середовище гусеничних та колісних трелювальних тракторів» (№ держреєстрації 0103U007119).
За результатами досліджень, зокрема, встановлено:
– відсутня принципова різниця лісівничо-екологічних показників (пошкодження ґрунту і підросту) при застосуванні колісних чи гусеничних тракторів на гірській лісозаготівлі;
– основний обсяг ґрунтової ерозії (орієнтовно 70-80%) складає переміщення грунту під час попереднього влаштування волоків. Це притаманне обом видам розглядуваної техніки;
– на сучасному етапі розвитку техніки для лісозаготівлі, використання систем машин, які в тій чи іншій мірі використовують принцип гусеничного рушія, є основним методом вирішення проблеми транспортування вантажів у важко прохідній місцевості;
– технологічні процеси лісозаготівель повинні базуватися на оптимальному поєднанні різних типів спеціальної лісової техніки, в залежності від конкретних природно-виробничих умов, з обов’язковим попереднім облаштуванням розгалуженої мережі автомобільних доріг в лісах.
Враховуючи вищенаведене і з метою підвищення рівня екологізації лісозаготівлі в Українських Карпатах, на думку науковців, є доцільним і обґрунтованим викладення вищезгаданої статті чинного Закону України «Про мораторій …» в редакції, яка дозволяє здійснювати заготівлю та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону переважно з використанням природозберігаючих систем машин і механізмів та гужового транспорту, що забезпечують допустимий вплив на довкілля.
Таке рішення враховує необхідність поетапного і системного підходу до вирішення проблеми екологізації гірської лісозаготівлі в нашій державі. Застосування вимог цієї статті дозволить, поряд із забезпеченням стабільної діяльностілісогосподарських і лісопромислових підприємств Карпатського регіону та збереження робочих місць для місцевого населення, створити належну лісотранспортну інфраструктуру в лісових масивах, як основи не тільки сталоголісового господарства, а й природокористування в цілому на принципах сталого розвитку.
Зазначимо, наразі прийнятий Парламентом Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо введення заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» (реєстр. № 0873) направлено на підпис Президента України. Детальніше про прийнятий Закон можна прочитати ТУТ.
Прес-служба Держлісагентства