У Раді придумали як привести дію мораторію на експорт кругляку у відповідність до вимог СОТ

У Раді придумали як привести дію мораторію на експорт кругляку у відповідність до вимог СОТ

Народний депутат від партії “ВОЛЯ” Юрій Дерев’янко зареєстрував в парламенті законопроект № 5471, який пропонує встановити, що в Україні виникла загроза надзвичайної екологічної ситуації у зв’язку із масштабними вирубками лісів. Також проект закону передбачає приведення дії тимчасової заборони експорту лісоматеріалів до вимог міжнародних договорів, ратифікованих Україною.

У Раді придумали як привести дію мораторію на експорт кругляку у відповідність до вимог СОТ
Про це повідомила прес-служба нардепа.

Дерев”янко посилається на пункт (g) розділу ХХ Генеральної угоди з тарифів та торгівлі (ГАТТ 1947), яким скористалось 35 країн.

“Для того, щоб привести дію мораторій на експорт лісу-кругляку у відповідності до вимог СОТ, ми повинні застосувати право країн, яким передбачено, що країна може накладати торгівельні обмеження, у випадку якщо це стосується збереження природних ресурсів, які вичерпуються, якщо такі заходи застосовуються разом з обмеженням внутрішнього виробництва чи споживання”, — повідомив парламентар.

“Застосування цього пункту вимагає дій з боку України щодо боротьби з нелегальним експортом, незаконною вирубкою лісу, покращення стану українських лісів”, — додав нардеп.

Дерев”янко наголошує, що цим правом скористалося вже більше як 35 країн світу. Зокрема, документ передбачає:

1. Припинення нелегального вивезення лісу-кругляка за межі митної території України шляхом розширення дії мораторію на експорт лісоматеріалів, зокрема, дрів.

2. Посилення кримінальної відповідальності за незаконну рубку лісу від 10 до 15 років.

3. Проведення тендерів на визначення розробника лісосіки через систему публічних закупівель ProZorro.

4. Обмеження заготівлі ділової деревини з суцільних санітарних рубок у розмірі не більше, ніж 10% від загального обсягу заготівлі, що здійснюється лісокористувачем.

5. Забезпечення відкритості інформації щодо лісокористування, зокрема, доступу в електронному вигляді до матеріалів лісовпорядкування, картографічних матеріалів, таксаційних описів, інформації щодо розробників лісосік та геолокації ділянки, яку планується вирубувати, інформації щодо лімітів використання лісових ресурсів, обсягів і способів відновлення лісів та лісорозведення.

6. Встановлення додаткових обмежень щодо лісокористування в Україні, що матиме наслідком зменшення обсягу рубок в Україні та сприятиме поновленню природнього стану лісів. Зокрема, пропонується заборонити будь-які рубки в межах заповідних зон біосферних заповідників, та заборонити рубки головного користування та суцільні рубки (окрім випадків стихійного лиха) в зонах регульованої рекреації національних парків та заповдників.

7. Усунення зловживань, які виникають при здійсненні санітарно-оздоровчих заходів в лісах України, зокрема надати повноваження місцевим радам погоджувати проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісових господарствах, що знаходяться на їх території.

8. Запровадження нагляду Мінекології за вирубуванням з його ж дозволу дерев та чагарників, занесених до Червоної книги України, в порядку, затвердженому Кабміном.

9. Встановлення заборони під час проведення заготівлі деревини використовувати технічні засоби, які завдають шкоди охороні, відтворенню та використанню природніх комплексів та використовувати гусеничний транспорт та транспорт вагою понад 10 тон.

10. Пропонується зобов”язати Кабмін вжити заходів щодо оголошення зоною надзвичайної екологічної ситуації землі лісового фонду України, розробити і подати на затвердження Верховною Радою загальнодержавну програму збереження лісів в Україні та відповідні регіональні програми та розробити та затвердити комплексну програму стабілізації та розвитку лісопереробної галузі в Україні.

На думку Дерев”янка, ухвалення законопроекту 5471 допоможе не тільки зберегти мораторій на експорт лісу-кругляка, а й запобігти виникненню надзвичайної екологічної ситуації у зв”язку з масовими вирубками та знищенням лісів в Україні та створить механізми збереження та підвищення продуктивності, відтворення, охорони й захисту лісів, а також поліпшить культуру ведення лісового господарства.

Нагадаємо, нещодавно стало відомо про бажання Президента України та Уряду зняти мораторій на експорт лісу-кругляка до Європи. Як повідомляється, Євросоюз планує виділити Україні кредит на 600 млн. євро за умови продовження експорту лісу.

За матеріалами сайту “Український лісовод”